Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:74
31 Mayıs 2022
Martı Halka Arza Hazırlanıyor

2018 yılında kurulan elektrikli scooter paylaşım uygulaması Martı’nın, ABD merkezli Birleşme Amaçlı Ortaklık Şirketi (SPAC) Galata Acquisition Corp. ile birleşmesi ve New York’ta halka açılması bekleniyor. Galata Acquisition Corp. 2021 yılında New York borsasında 125 milyon dolar değerleme üzerinden halka arza açılmıştı. Açıklamalara göre, anlaşma sürecinin 2022’de tamamlanması bekleniyor.

https://www.bloomberght.com/marti-da-halka-acilma-hazirligi-2306678

 

Yerli Girişim Latissim 400 Bin TL Yatırım Aldı

Latissim, ilk turda Geometri Melek Yatırım Ağı ve Alesta Yatırım‘dan 4 milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldı. Yatırım miktarı açıklanmadı. Latissim, kendi geliştirdiği kişiye özel güzellik önerileri veren algoritma ile, kullanıcılara güzellik ve bakım ürünlerini aylık abonelik sistemi ile sunmakta. Latissim aldığı yeni yatırım ile mevcut iş modelini geliştirip yaygınlaşmayı ve pazarda öne çıkmayı hedefliyor. Abonelik modeli ile çalışan girişim, her ay seçilmiş güzellik ürünlerini özel kutusunda abonelerinin adreslerine göndermekte. Çeşitli güzellik markalarının ürünlerini aboneleriyle buluşturmakta.

https://egirisim.com/2022/05/18/aylik-abonelik-sistem-ile-guzellik-ve-bakim-urunleri-sunan-latissim-4-milyon-tl-degerleme-uzerinden-yatirim-aldi/

ATP GSYO Tıkla Gelsin’e 7 Milyon TL Yatırım Yaptı

Ata Holding bünyesinde yer alan ve teknoloji ağırlıklı girişim şirketlerine yatırım yapmak için kurulan ATP GSYO, ilk stratejik yatırımını Tıkla Gelsin’e yaptı. ATP GSYO, başarılı performansıyla değerlemesini 750 milyon TL’ye ulaştıran yemek satış platformu Tıkla Gelsin’in %1’lik payını satın aldı ve 7 milyon 130 bin TL’lik yatırım gerçekleştirdi. ATP GSYO aynı zamanda, Tıkla Gelsin’in geri kalan %99 oranındaki payını 18 ay içerisinde satın alma imkânı sunan opsiyon hakkı için 10 milyon TL’lik bir ödeme daha yaptı. ATP GSYO, Tıkla Gelsin’i yeni markaları da dahil ederek, daha rekabetçi ve çekici hale getirmeyi ve global pazarlara açmayı planlıyor.

https://webrazzi.com/2022/05/18/atp-gsyo-tikla-gelsin-e-yuzde-1-lik-payinin-satin-alinmasi-yoluyla-7-milyon-130-bin-lira-yatirim-yapti

 

Yurt Dışı Gelişmeleri

 

Tedarik Zinciri Analitiği Alanında Çalışan Everstream Analytics 24 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Geliştirdiği yapay zeka teknolojisiyle tedarik zincirlerinde yaşanabilecek sorunları ve riskleri tahmin eden Everstream Analytics, tamamlanan A serisi yatırım turunda 24 milyon dolarlık yatırım aldı. Morgan Stanley Investment Management liderliğinde gerçekleşen yatırım turuna, Columbia Capital, StepStone Group ve DHL katıldı. Everstream Analytics geliştirdiği teknoloji sayesinde müşterilerine dünyanın her noktasından, üretim sürecinde kullanılan bileşenler ve ham maddeler ile ilgili bilgi sunmakta. Doğal afetler, sürdürülebilirlik riskleri ve yayınlanan finansal raporlar nedenleriyle tedarik zincirinde yaşanabilecek sorunlar hakkında uyarı mesajları göndermekte. Yapılan açıklamalara göre 2022 yılında Everstream müşteri tabanı %550 artırdı. Girişim AB InBev, Google, Bayer, Schneider Electric, Unilever ve Whirlpool vb. markalarla çalışmakta.

https://techcrunch.com/2022/05/19/everstream-analytics-secures-new-cash-to-predict-supply-chain-disruptions/

Eğitim Platformu Masterschool 100 Milyon Dolarlık Tohum Yatırım Aldı

2019 yılında kurulan eğitim platformu Masterschool, 100 milyon dolarlık tohum yatırım aldı. Şirket, farklı teknoloji alanlarında uzmanlaşmış kişileri, bu alanda eğitim almak isteyen kişilerle buluşturuyor. Uzman kişiler, öğrencilerle mesleki deneyim ve teknik becerilerini paylaşıyor. Öğrencilerin eğitimi canlı dersler, ödevler, bire bir oturumlarla destekleniyor. Ayrıca CV hazırlama atölyeleri, mülakat simülasyonları gibi hizmetler de veriliyor. Günümüzde, pandeminin etkisiyle online eğitim platformları öne çıktı. Masterschool bu alanın en iyi örneklerinden biri olarak rakiplerinden ayrışıyor.

https://techcrunch.com/2022/05/18/masterschool-raises-100m-seed-round-for-its-network-of-coding-schools/

İnşaat Endüstrisi İçin Robotik Çözümler Üreten Dusty Robotics 45 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Dijital dönüşüm ve gelişen teknoloji, hayatın her alanında karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bu alanlardan biri de inşaat sektörü. İnşaat sektörüne robotik çözümler üreten Dusty Robotics, Scale Venture Partners tarafından yönetilen B Serisi yatırım turunda 45 milyon dolarlık yatırım aldı. 2018 yılında hayata geçirilen Dusty Robotics, modern inşaat iş gücü için, robotla çalışan araçlar geliştiriyor. Şirket aldığı yeni yatırımı ekibini büyütmek, ürün tekliflerini genişletmek ve ABD’deki tüm şantiyelerde Dusty ürünlerini dağıtma hedefiyle, üretimi hızlandırmak için kullanacağını açıkladı.
hhttps://www.forbes.com/sites/amyfeldman/2022/05/10/ditch-the-chalk-tessa-laus-dusty-robotics-raises-45-million-to-automate-construction-plans/?sh=17785ac27f66

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

16 Mayıs 2022

 

Euro Bölgesi

16 Mayıs 2022

17 Mayıs 2022

18 Mayıs 2022

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen