Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:75
2 Haziran 2022
Yerli Girişim Hub21 Learning, 300 Bin Dolar Yatırım Aldı

2020 yılında kurulan Hub21 Learning ilk yatırım turunu tamamladı. Tohum yatırım turuna katılan melek yatırımcıların arasında Angel Effect de bulunuyor. Hub21 Learning; 7-17 yaş aralığındaki öğrencilere kodlama, oyun geliştirme, yaratıcı teknoloji ve web3 alanlarında kendilerini geliştirmeleri için kişiselleştirilmiş programlar sunuyor. Her seviyede kodlama ve oyun geliştirme fırsatları içeren Hub21 Learning 10 farklı ülkede faaliyet gösteriyor. Gelirinin %30’unu yurtdışı pazarlardan elde ediyor. Girişim, aldıkları tohum yatırım ile İngiltere pazarına açılmayı hedefliyor.

https://www.teknotalk.com/egitim-teknolojileri-girisimi-hub21-learning-300-bin-dolar-yatirim-aldi-109668/

 

Bedensel ve Ruhsal İyi Yaşam Uygulaması iyi yaşa., 755 Bin Dolar Yatırım Aldı

İyi yaşa. “Her an, her yerde, herkese iyi yaşamı getiren fitness, yoga, farkındalık ve beslenme platformu” sloganıyla hayata geçti. Girişim, deneyimli eğitmenleri aracılığıyla, kullanıcılarına her seviyede yüzlerce fitness, yoga, meditasyon, farkındalık, uyku, beslenme, sıfır atık atölyeleri gibi alanlarda, kişiye özel derlenmiş orijinal yaşam içerikleri sunmakta. İyi yaşa. ilk yatırım turunda 3 milyon dolarlık değerleme üzerinden 755 bin dolarlık yatırım aldı. Girişim, bu yatırımı, ekibi ve uygulamayı büyütmek ve yurt dışında uluslararasılaşma için yapılacak araştırma ve testlerde kullanacak.

https://webrazzi.com/2022/05/23/bedensel-ve-ruhsal-saglik-uygulamasi-iyi-yasa-755-bin-dolar-yatirim-aldi

Otovınn 15 Milyon Dolarlık Değerleme Üzerinden 1 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

2013 yılında kurulan, kurumsal ve bireysel kullanıcıların sahip olduğu araçlar için satış sonrası hizmetleri tek çatıda toplayan Otovınn katıldığı yatırım turunda, yurt dışından yatırımcıların da katılımıyla 15 milyon dolarlık değerleme üzerinden, 1 milyon dolarlık yeni yatırım aldı. Otovınn, otomobil kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu servis, bakım ve koruma, kuaför, otopark, lastik değişimi, çekici ve vale gibi satış sonrası hizmetleri mobil uygulamada toplayarak, araç satış sonrası hizmetlerde önemli bir dijital dönüşümü gerçekleştiriyor. Girişim, yeni sermayesiyle yurtdışı pazarlara açılmayı ve kurumsal segmentin yanı sıra, bireysel segmentte de hızlı büyümeyi hedefliyor.

https://www.dunya.com/girisimcilik/otovinna-1-milyon-dolarlik-yatirim-haberi-658636

 

Yurt Dışı Gelişmeleri

 

Dijital Nakliye Şirketi Nowports 150 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Latin Amerika’da kurulan dijital nakliye şirketi Nowports, 150 milyon dolarlık yatırım alarak 1,1 milyar dolarlık değerlemeye ulaştı. 2022’nin ilk çeyreğinde Panama’da faaliyete başlayan Nowports’un Meksika, Peru, Brezilya ve Panama dahil, yedi ülkede 10 aktif ofisi bulunuyor. Şirket, yeni sermayesini insan kaynaklarında kullanmayı planlıyor. Ayrıca, halihazırda faaliyet gösterdiği ülkelerdeki varlığını genişletmeyi ve daha fazla şehirde ofis açmayı hedefliyor. Nowports, yeni ürünleriyle beraber şirketlerin ithalat ve ihracatını artırmalarına yardım etmeyi planlıyor.
https://techcrunch.com/2022/05/24/nowports-lands-150m-at-a-1-1b-valuation-to-streamline-latams-shipping/

Dijital Sağlık Girişimi uMotif 25,5 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Dijital sağlık girişimi uMotif, Athyrium Capital Management tarafından yönetilen yatırım turunda 25,5 milyon dolarlık yatırım aldı. 2012 Yılında kurulan Londra merkezli şirket, klinik deney ve araştırmalara odaklanıyor. uMotif, gerçek zamanlı ve doğrudan hastadan veri toplamayı optimize etmek için yazılım üretiyor. uMotif’in ürettiği yazılım 30 ülkede kullanılıyor. Yeni gelen yatırımın, şirketin diğer ülkelerdeki faaliyetlerini genişletmek için kullanılacağı açıklandı.

https://siliconcanals.com/crowdfunding/umotif-raises-23-8m/

Biyolojik Çeşitlilik İzleme Şirketi Naturemetrics’i 15 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Biyolojik çeşitlilik, genetik, insan sağlığı, ekonomik refah, gıda güvenliği ve güvencesi açısından büyük öneme sahip. Yaşamın çeşitliliğinin korunması ve izlenmesi insanoğlunun hayatta kalabilmesi açısından gerekli. Bu amaçla kurulan İngiltere merkezli Naturemetrics, 15 milyon dolarlık yatırım aldı. Girişim, biyolojik çeşitliliği tespit etmek ve korumak için yapay zekâ temelli yöntemler geliştiriyor. Şirketlerin biyolojik çeşitliliğin gidişatını izlemesi için veri topluyor. Buna ilişkin veri tabanı oluşturuyor. Böylece bir yatırımın performansı üzerinde önemli etkileri bulunabilecek çevresel, sosyal ve yönetişimsel uygulamaları verimli hale getiriyor.

https://www.eu-startups.com/2022/05/uk-based-naturemetrics-lands-over-e14-million-to-bring-nature-data-to-the-boardroom/

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Türkiye

23 Mayıs 2022

26 Mayıs 2022

Euro Bölgesi

24 Mayıs 2022

ABD

24 Mayıs 2022

26 Mayıs 2022

 

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen