Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:76
13 Haziran 2022
Mobil Oyun Stüdyosu Cypher Games 3,2 Milyon Dolarlık Tohum Öncesi Yatırım Aldı

İstanbul merkezli mobil oyun girişimi Cypher Games, Play Ventures liderliğinde gerçekleşen tohum öncesi yatırım turunda 3,2 milyon dolar değerinde yatırım aldığını açıkladı. Yatırım turuna 500 Global, Next Games ve iki melek yatırımcı katıldı. Cypher Games, aldığı yatırım ile önümüzdeki iki yıl içinde çalışan sayısını 6 katına çıkarmayı ve bir “casual mobil merge” oyunu geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Ayrıca, ilk oyunlarının yayınlanmasından sonra Cypher Games Berlin’de ofis açmayı planlamaktadır.

https://webrazzi.com/2022/05/31/yerli-mobil-oyun-studyosu-cypher-games-3-2-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

Türkiye’nin Tek Dijital Kuluçka Merkezi ‘Demoday’ Gerçekleştirdi

Girişimcilik Ekosistemi Derneği’nin (GED) kurduğu Dijital Kuluçka Merkezi (DKM), düzenlediği “demoday” etkinliği ile 250 Türk girişimciyi yatırımcılar ile buluşturdu. 6 Aylık eğitim sürecinin tamamlanmasından sonra gerçekleşen “demoday” etkinliğine Toyota Türkiye CEO’su, TMG Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı, House of Ventures Yöneticisi, Tüm Mentorler ve Girişimciler Derneği (TÜGİM) Başkanı, Fonbulucu CEO’su ve TR Angles Başkanı ve ABD Dışişleri Bakanlığı Ticari ve İş İlişkileri Temsilcisi katıldı. GED Başkanı Esra Özden, DKM’nin şimdiden birçok başarılı Türk startupları yarattığını belirtti.

https://www.dunya.com/girisimcilik/turkiyenin-tek-dijital-kulucka-merkezinde-ilk-bulusma-haberi-659674

DigitalWisers, 5 Milyon Euro Değerleme Üzerinden Yatırım Aldı

İş ilanları ile adayları, yetenek avcıları üzerinden özgün yapay zeka algoritmaları sayesinde en doğru şekilde eşleştirebilen insan kaynakları platformu DigitalWisers, yurt içi ve yurt dışındaki melek yatırımcılardan 5 milyon Euro değerleme üzerinden yatırım aldı. Ağı güçlü yetenek paydaşlarına platform üzerinden gelir elde etme imkanı sunan girişim, alınan yatırımı altyapı ve algoritma geliştirilmesi, çalışan sayısının arttırılması ve dijital mecralarda pazarlama kampanyaları oluşturulması için kullanacak.

https://egirisim.com/2022/05/30/is-ilanlari-ile-adaylari-yetenek-avcilari-uzerinden-eslestiren-digitalwisers-5-milyon-euro-degerleme-uzerinden-yatirim-aldi/

 

Yurt Dışı Gelişmeleri

 

Hastanelere IoT Savunma Yazılımı Sunan Ordr 40 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

2015 yılında kurulan, Kaliforniya merkezli Ordr, Battery Ventures ve Ten Eleven Ventures liderliğinde gerçekleşen C Serisi yatırım turunda 40 milyon dolarlık yatırım aldığını açıkladı. Müşteri firmalarının bağlı cihazlarının oluşturduğu IoT sistemlerini kontrol etme, sorunlara hızlıca cevap verme imkanı bulunan platformu ile Ordr, günümüze kadar toplam 90 milyon dolarlık yatırım toplamıştır. Ordr’ın aldığı son yatırım, IoT güvenlik sektörünün 2021’den bu yana aldığı yatırım miktarlarının artması eğilimini devam ettirmektedir.

https://news.crunchbase.com/news/ordr-funding-security-iot/

LatchBio, Büyük Biyoteknoloji Verilerini Analiz Etmek İçin Kod Gerektirmeyen Platform Sunuyor

Bilim insanlarının deneylerden çıkan büyük miktardaki veriyi analiz etmelerini kolaylaştırma hedefiyle kurulan LatchBio, Coatue ve Lux Capital’ın liderliğinde tamamlanan A serisi yatırım turundan 28 milyon dolar değerinde finansman aldığını açıkladı. Yıl sonuna kadar, yıllık yinelenen gelirlerinin 1 milyon dolara çıkacağını tahmin eden LatchBio, platformlarının akademisyenlere ücretsiz olacağını belirtti. LatchBio, biyoloji bölümünde bulunan uzmanların çoğunun bilgisayar yazılımı açısından zayıf olmaları nedeniyle, platformlarına olan talebin zamanla artmasını bekliyor.

https://techcrunch.com/2022/06/02/latchbio-empowers-scientists-with-a-code-free-platform-for-handling-big-biotech-data/

Bosch Yeni 295 Milyon Dolarlık VC Fonu Kurdu

Ev eşyaları ile tanınan Alman firma Bosch’un yatırım bölümü, Bosch VC, 5. yatırım fonunu oluşturduğunu açıkladı. Bosch VC, 295 Milyon dolar değerinde olan fon ile otonom araçlar, IoT platformları, solar enerji, alternatif yakıtlar gibi çevreye odaklı ve yeni nesil teknoloji kullanan girişimcileri desteklemeyi hedefliyor. Bosch VC fonları, A veya B serisi aşamada yatırım arayışında olan girişimcileri 25 milyon dolar civarında yatırımlar ile desteklemeyi amaçlıyor. Bosch VC, Sunnyvale, Kaliforniya’da bulunan ofisi dışında yeni bir ofisi yakın zamanda Boston Massachussets’te açmayı planlıyor.

https://finance.yahoo.com/news/rock-kasbosch-bosch-295m-vc-070057460.html

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

31 Mayıs 2022

 

3 Haziran 2022

 

Euro Bölgesi

 

31 Mayıs 2022

 

1 Haziran 2022

 

2 Haziran 2022

 

ABD

 

3 Haziran 2022

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen