Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:77
16 Haziran 2022
Kolay İK 1.9 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Kolay İK, şirketlerin, insan kaynakları süreçlerini, dijital araçlarda kullanılan yapay zeka destekli tek bir platform üzerinden yürütmeleri için çalışmaktadır. 2015 Yılında kurulan girişim, Eksim Ventures’ın liderlik ettiği, Gözde Tech Ventures, Maxis Yenilikçi GSYF, Aktif Ventures Fonu ve Galata Business Angels’ın katıldığı yatırım turunda 1,9 milyon dolar yatırım topladı. Alınan bu yatırımın, girişimin kurumsal kullanıcı portföyünü artırmak amacıyla, çeşitli yeni teknolojik çözümler geliştirmek için kullanılacağı açıklandı.

https://webrazzi.com/2022/06/07/kolay-ik-eksim-ventures-yatirim

 

Massive Bio 9 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Biyoteknoloji alanında onkoloji odaklı yapay zeka programları geliştiren Massive Bio, 9 milyon dolarlık yatırım aldı. Massive Bio dünyanın her bölgesinden kanser hastalarını klinik çalışmalarla buluşturan ve bunu teknoloji ve büyük veriyi kullanarak kısa süre içinde gerçekleştiren bir girişim. Massive Bio’nun yapay zeka algoritmaları; hastanın verilerini, en uygun tedavi yöntemini ve en yakın klinik araştırma merkezini eşleştiriyor. Girişim, aldığı yatırımı küresel operasyonlarını genişletmek, pazarlama faaliyetlerini yoğunlaştırmak ve büyük veri destekli yeni ürünler geliştirmek için kullanacak.

https://www.businesswire.com/news/home/20220602005303/en/Massive-Bio-Raises-9-Million-to-Scale-Growth-and-Fuel-Global-Expansion-of-Its-AI-Enabled-Oncology-Clinical-Trial-Platform

İnşaat Projelerinin Dijital İkizini Oluşturan BIMCRONE 80 Milyon TL Değerleme İle Yatırım Aldı

İTÜ Çekirdek girişimi olan BIMCRONE, 80 Milyon TL değerleme ile yatırım aldı. Girişim, bir yapının tüm süreçlerinin dijital ikiz üzerinden takibini mümkün kılan teknolojisiyle, gerçek zamanlı saha yönetimi, maliyet-metraj takibi ve proje yönetimi hizmeti sağlıyor. BIMCRONE’un sunduğu teknoloji ile sahada çalışan kişi sayısı, malzeme fiyatları, gelecek dönem bütçe ve malzeme gereksinimi vb. bilgileri görmek mümkün oluyor. Girişim, aldığı yatırımı ürün ve iş geliştirme amacıyla kullanacağını; aynı zamanda İngiltere ve Avrupa pazarına giriş için çalışmalara başlayacağını açıkladı.

https://webrazzi.com/2022/06/08/bimcrone-insaat-projeleri-arac-yatirim

 

Yurt Dışı Gelişmeleri

 

Agtech girişimi FarmWise, 45 Milyon Dolar Yatırım Aldı

ABD merkezli tarım teknolojileri girişimi FarmWise, liderliğini Fall Line Capital ve Middleland Capital’ın yaptığı B serisi yatırım turunda 45 milyon dolarlık yatırım topladı. Girişim; ot ayıklamak için ciddi anlamda insan gücüne gereksinim duyulmasından hareketle ve ABD’li çiftçilerin yaş ortalamalarının yüksek olduğunu görerek, bu alandaki soruna çözüm üretmektedir. Girişimin ürünleri arasında bulunan otonom ot ayıklama robotları ağırlıklı olarak Kaliforniya ve Arizona’da kullanılmaktadır. Alınan yatırımın, mevcut faaliyetleri geliştirmek ve ar-ge süreçlerini hızlandırmak için kullanılacağı açıklanmıştır.

https://techcrunch.com/2022/06/03/agtech-robotics-firm-farmwise-just-raised-another-45-million/

220 Milyon Dolar Yatırım Alan Multiverse’ün Değerlemesi 1,7 Milyar Dolara Ulaştı

Multiverse D serisi yatırım turunda 220 milyon dolarlık yatırım aldı. Böylece girişimin değerlemesi 1,7 milyar dolara ulaştı. Girişim, son yatırım ile, şimdiye kadar, 414 milyon dolarlık yatırım toplamış oldu. Gençlerin şirketlerde asistanlık yapmalarını sağlayan; onlara koçluk ve eğitim sağlayarak, üniversiteye alternatif gelişme imkanı sunan Multiverse, verdiği eğitimleri geliştirmek için çeşitli kuruluşlarla işbirliği yapmaktadır. Çalıştığı kuruluşlar arasında Cisco, Verizon ve Box gibi şirketler olan Multiverse, aldığı yeni yatırımı ABD’de büyümek için kullanacak.

https://techcrunch.com/2022/06/08/multiverse-nabs-220m-at-a-1-7b-valuation-to-expand-its-tech-apprenticeship-platform/

ABD Merkezli Sağlık Girişimi Bicycle Health, 50 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Opioid bozukluğu hastalarına ilaç destekli sanal tedavi sunan girişim Bicycle Health, InterAlpen Partners’ın liderliğini üstlendiği B serisi yatırım turunda 50 milyon dolarlık yatırım aldı. ABD’de önemli bir sağlık sorunu olan opiod kullanım bozukluğu, 2021 yılında 80 bin kişinin ölümüne sebep olmuştur.
ABD’de 25 eyalette faaliyet gösteren girişim, platformu aracılığıyla, kullanıcılarına tedavi planları oluşturmaları, ilaçlarını belirlemeleri ve destek gruplarına dahil olmaları konusunda destek sağlıyor. Alınan yatırımın, platformun ve tedavi modellerinin geliştirilmesi için kullanılacağı açıklandı.

https://webrazzi.com/2022/06/09/opioid-bozuklugu-tedavisi-bicycle-health-50-milyon-dolar-yatirim

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Türkiye

10 Haziran 2022

 

Euro Bölgesi

8 Haziran 2022

ABD

7 Haziran 2022

 

10 Haziran 2022

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen