Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:78
21 Haziran 2022
İSO 10’uncu Sürdürebilirlik Öncelikleri ve Takip Göstergeleri Raporunu Açıkladı

İstanbul Sanayi Odası (İSO) sürdürülebilirlik vizyonu kapsamındaki 10’uncu sektörel yol haritası raporunu makine, aksam ve metal eşya sanayi için açıkladı. Raporda; Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı Avrupa’nın karbon nötr kıta olma hedefi kapsamındaki gelişmelerden makine sanayinin önemli ölçüde etkileneceği öngörüsüne yer verildi. Sektörün küresel rekabet gücünü korumak için endüstrinin daha yeşil, döngüsel ve dijital olması gerektiği belirtildi. Makine, aksam ve metal eşya sanayinde kullanılıp ömrünü tamamlayan parçaların, döngüsel süreçlerle yeniden kullanımı yoluyla maliyet tasarrufu sağlanabileceği açıklandı. Üretim sürecinde enerji verimliliğini artırarak ve alternatif enerji kaynaklarını kullanarak, işletme giderlerinin ve doğrudan ve dolaylı sera gazı emisyonlarının azaltabileceğine dikkat çekildi. Yol haritasında beş öncelik alanı dikkat çekmektedir. Bunlar; iklim değişikliği ve sürdürülebilir sanayi, döngüsel ekonomi, işin geleceği, sürdürülebilir finans ve güvenli çalışma ortamı.

https://www.iso.org.tr/surdurulebilirlik/docs/MAKINE_AKSAM_SANAYI_secured.pdf

 

İstanbul Girişimi Turing Kimya’dan Sağlık Sektörü İçin Çipli Termoplastik

Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Birliği başta olmak üzere, pek çok uluslararası organizasyonda insan sağlığına zararından dolayı kurşun kullanımının azaltılması ile ilgili çalışmalar devam ederken, Turing Kimya’nın ürettiği çipli termoplastik Anti-Rad kurşunsuz radyasyon koruması sağlayarak yenilikçi bir alternatif sağlamaktadır. Toksik madde ve kontaminasyon içermeyen ürünün hedefi 51 milyon dolarlık pazarın tamamına erişip insan sağlığına zararlı kurşunu piyasada tamamen silmektir. Şirket uzun vadede 15 milyar dolarlık küresel pazarda bir Türk markası olarak var olmayı hedeflemektedir.

https://webrazzi.com/2022/06/13/teknopark-istanbul-girisimi-turing-kimya-nin-hedefi-saglik-sektoru-icin-cipli-kumas/

Param 200 Milyon Değerleme Üzerinden Yatırım Aldı

TURK Elektronik Para A.Ş. markası olan Param, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), CEECAT Capital, Alpha Associates ve Revo Capital’ın katıldığı ilk yatırım turunda 200 milyon doların üzerinde değerleme ile yatırım aldı. Hesap, cüzdan, ön ödemeli kart, sanal POS, fiziki POS yurt içi ve yurt dışı para transferi ürünleri ile kurumsal ve bireysel müşterilerine finansal hizmetler sunan girişim, son 12 ayda 5,4 milyon kart kullanıcısı, 90 bin üye iş yeri, 12 bin avantajlı alışveriş noktası ile 36 milyar TL’lik işlem gerçekleştirdi. Param, aldığı ilk yatırım ile Türkiye’deki büyümesini devam ettirirken bir yandan da sunduğu kaliteli ürün ve hizmetleri global ölçeğe taşımayı hedefliyor.

https://egirisim.com/2022/06/15/param-200-milyon-dolar-degerleme-uzerinden-yatirim-aldi/

 

Yurt Dışı Gelişmeleri

 

Mobil Oyun Girişimi VersusGame 25 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Girişim ekosisteminin en önemli oyuncularından olan mobil oyun girişimi VersusGame 25 milyon dolar yatırım aldı. VersusGame içerik oluşturucuların ve markaların nakit para ödüllü tahmin yarışmaları düzenleyebilmelerine olanak sağlıyor. Son alınan 25 milyon dolarlık yatırım ile bugüne kadar alınan toplam yatırım 32 milyon dolara ulaştı. Alınan yatırım şirketin ekibi büyütmesinde ve medya kuruluşları ve markalar ile iş birlikleri yapmasında kullanılacak.

https://venturebeat.com/2022/06/15/versusgame-raises-25m-for-mobile-gaming-platform/

Berlin Merkezli Fintech Girişimi Upvest 42 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Berlin Merkezli fintech girişimi Upvest 42 milyon dolar yatırım aldı. Seri B turda Bessemer Venture Partners liderliği üstlendi. Upvest, müşterilerine sermaye piyasası yatırımları alanında ETF’ler ve hisse senetlerinden kripto varlıklarına kadar ürünler sunmalarını sağlıyor. Upvest alınan yatırımı, Yatırım-API’ını geliştirmek, uluslararası bazda genişlemek ve ekibin kademeli olarak genişletilmesi için kullanacak.

https://tech.eu/2022/06/16/upvest-raises-42-million-in-bessemer-led-round-lays-the-groundwork-for-international-expansion/

REN21 Küresel Durum Raporu Yayınlandı

Endüstriyel derneklerin, hükümetler arası organizasyonların, STK’ların, devletlerin ve akademisyenlerin oluşturduğu, 3000 üyeye sahip olan REN21 topluluğu, yenilenebilir enerji konusunda 2000 farklı kaynak kullanarak Yenilenebilir Enerji 2022 Küresel Durum Raporu’nu hazırladı. Yenilenebilir enerji kaynaklarındaki rekor büyümeye rağmen, enerji geçişinin gerçekleşememesi ve bunun nedeninin varsayılanın aksine Ukrayna-Rusya savaşı olmaması; endişe verici bir gözlem olarak raporda yer almıştır. Raporda; geçen yıl gündeme gelen “Net Zero” taahhütlerine rağmen, hükümetlerin enerji masraflarını kontrol altında tutmak için hala eski reçetelere ve yenilenmeyen enerji kaynaklarına başvurmaya devam ettikleri değerlendirmesine yer verilmiştir.

https://www.ren21.net/reports/global-status-report/

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Türkiye

15 Haziran 2022

Euro Bölgesi

15 Haziran 2022

17 Haziran 2022

ABD

14 Haziran 2022

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen