Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:79
4 Temmuz 2022
PepsiCo’dan Sürdürülebilirlik Yatırımı

PepsiCo, sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda, Kocaeli Suadiye fabrikasında çevreye duyarlı eşanjör kurulumu yatırımını gerçekleştirdi. Yatırım ile toplam yıllık 255M dolar tasarruf edileceği açıklandı. PepsiCo’nun bu yatırımının, iklim değişikliği ile mücadele ve 2040 Net Sıfır Emisyon hedefine ulaşmak adına önemli bir adım olduğu vurgulandı.

https://www.dunya.com/sirketler/pepsicodan-surdurulebilirlik-yatirimi-haberi-661917

 

Yerli Fintech Girişim Colendi Londra Merkezli SETL’i Satın Aldı

Türkiye merkezli, hızlı büyüyen, gömülü fintech hizmetleri platformu Colendi, Londra merkezli blok zinciri yerleşimleri ve ödeme sağlayıcısı SETL‘yi satın aldı. 2015 yılında kurulan SETL, Merkez Bankaları ve Tier1 saklama ve ödeme kurumları ile yaptığı yüksek profilli çalışmaları ile tanınan önde gelen kurumsal blok zinciri şirketlerinden biri. SETL satın alımı ile Colendi çatısı altında sunulacak hizmetler, şirketi blokchain odağında, kurumsal alanda önemli bir oyuncu olarak konumlandıracak. Bu satın alma sonrasında, SETL ve Colendi, Colendi’nin kullanıcıları için yerel tokenları ve akıllı sözleşmeleri barındırmak üzere kullanılacak yeni bir genel blok zinciri altyapısı hazırlayacak.

https://tech.eu/2022/06/23/londons-blockchain-settlements-and-payments-provider-setl-acquired-by-turkish-fintech-colendi/

Sağlıklı Gıda Girişimi Guru Sağlıklı Gıda Yatırım Aldı

2019 Yılında kurulan gıda inovasyon girişimi PACHA çıktığı ikinci yatırım turunda, Türkiye, Ortadoğu ve Balkanların 1. ve Avrupa’nın 4. büyük MDF üreticisi olan Çamsan Ordu’dan yatırım aldı. Çamsan Ordu, gıda alanındaki ilk yatırımlarını “akademik arka planı, inovasyon yeteneği, güçlü ekibi, yurtiçi ve yurtdışındaki hızlı büyüme potansiyeli” nedeniyle PACHA’ya yaptıklarını açıkladı. Uluslararası patente sahip ürünleri olan girişim PACHA, Dünya’nın tek doğal kolajen ve proteinli cipsinin üreticisidir. Alınan yatırımın; yurtiçinde büyümeyle birlikte, başta Avrupa olmak üzere yurt dışına açılmak için kullanılacağı açıklandı.

https://www.girisimhaberleri.com/pacha-yeni-yatirim-aldi/

 

Yurt Dışı Gelişmeleri

 

Londra Merkezli Buy Now, Pay Later Startup’ı Playter 55 Milyon Dolar Yatırım Aldı

KOBİ’leri hedefleyen B2B “Buy Now, Pay Later (BNPL)” sisteminde çalışan girişim Playter, Adit Ventures ve Fassanara Capital liderliğinde gerçekleşen yatırım turunda 55 milyon dolar değerinde finansman elde etti. Tura ayrıca, Act Venture Capital ve 1818 Ventures katıldı. Playter, yazılım, kira ve pazarlama gibi maliyetlerin ödeme sürecini 6 veya 12 aya yayarak müşterilerine ödeme şartlarını kontrol etme imkanı sunan bir platform yaratmıştır.

https://finance.yahoo.com/news/uk-based-playter-closes-55m-114940397.html

Microsoft ve Meta, Veri Merkezlerinde Yapay Zeka Kullanma Konusunda Google’a Katıldı

Yapay zekanın veri merkezlerinde kullanımı doğrultusunda Microsoft ve Meta’nın, Google’ın veri merkezlerini geliştirmek ve daha güvenli hale getirmek için çalıştığı açıklandı. Microsoft’un başlıca hedefi Google’ın veri merkezlerinde güvenlik sorunlarının etkisini engellemek veya azaltmak iken, Meta’nın veri merkezlerinde işçi güvenliği ve sistem güvenilirliği konularında yapay zekadan yararlanmayı amaçladığı belirtildi.

https://webrazzi.com/2022/06/20/microsoft-ve-meta-veri-merkezlerinde-yapay-zeka-kullanma-konusunda-googlea-katildi

Tıbbi Lisanslama Ve Akreditasyon Platformu Medallion 35 Milyon Dolar Yatırım Aldı

2019 yılında kurulan Medallion,C Serisi yatırım turunda 35 milyon dolar finansman sağladı. Girişim, sağlık sektörünün evrak işlerini düzenlemeye yönelik lisanslama ve akreditasyon çözümleri sunuyor. Yeni lisans başvurularını doğru şekilde ve zamanında dosyalayıp eyalet kurullarına gönderen Medallion, aynı zamanda, sağlık kuruluşlarını ve sigorta şirketlerini bir araya getiriyor. Böylece hastalara uygun maliyetli sağlık hizmeti sunuyor. Girişim yatırımı ürün geliştirmeyi hızlandırmak, pazara açılma organizasyonunu genişletmek ve platform genelinde stratejik ortaklıkları derinleştirmek için kullanmayı planlıyor.

https://www.finsmes.com/2022/06/medallion-raises-35m-in-series-c-funding.html

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

23 Haziran 2022

24 Haziran 2022

 

Euro Bölgesi

22 Haziran 2022

 

ABD

23 Haziran 2022

 

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen