Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:8
27 Ocak 2021

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Dünyadan Gelişmeler

 

İnşaat Sektörünün Otomasyonu İçin Çalışan TraceAir $3.5 Milyon Yatırım Aldı

2015 yılında Kaliforniya’da hayata geçen TraceAir, henüz dijitalleşmemiş olan inşaat sektörüne yeni bir soluk getirme amacı ile kuruldu. TraceAir, geliştirdiği dijital platform sayesinde inşaat şirketlerinin maliyetlerini ve çalışma efektifliğini dijital ortama aktararak şirketlere inşaatlarda kolaylık sağlıyor. Yakın dönemde geliştirdikleri “drone” teknolojisi ile inşaatların havadan görüntülerini takip ederek detaylı analiz yapabilme yeteneği geliştiren TraceAir, 19 Ocak’ta yaptığı açıklamaya göre, Seri A turunda $3.5 Milyon yatırım aldı. Elde edilen yeni kaynak ile satış ve pazarlama alanları geliştirilecek.

https://traceair.net/whats-new/series-a-announcement

 

Deliveroo Halka Arz Öncesi Değerlemesini $7 Milyara Yükseltti

İngiltere’de yaşanan karantina dönemleri insanları evlere hapsederken Deliveroo ve Just Eat gibi online sipariş alan ve evlere teslim yapan şirketler ciddi oranlarda değer kazandı. Mart 2019’da, %16’sı Amazon tarafından satın alınan Deliveroo artan talep sayesinde yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Son olarak bu hafta yapılan açıklamaya göre, mevcut yatırımcılardan $180 Milyon ek yatırım alan şirket bu yatırım ile değerlemesini $7 Milyara yükseltti. Deliveroo, yapılan yeni yatırım ile halka arz dönemi öncesinde büyük bir fon elde etmiş oldu. Gelecek aylarda Londra Borsası’na dahil olması beklenen Deliveroo, son 3 yılda Londra Borsası’na girecek en büyük ve değerli hisse olacak.

https://www.theguardian.com/business/2021/jan/17/deliveroo-secures-180m-in-funding-amazon-takeaway-as-it-prepares-for-ipo

 

FCA ve PSA Grubu’nun Birleşmesi Tamamlandı

Türkiye’de Fiat, Chrysler, Jeep, Maserati, Ferrari ve Alfa Romeo gibi markalarla temsil edilen FCA ile Peugeot, Citroen, DS ve Opel markalarıyla faaliyet gösteren PSA Grubu birleşerek Stellantis adı ile yeni bir şirket oluşturdu. Birleşmeyle kurulacak yeni şirket Stellantis’in yıllık 8,7 milyon araç üretimi yaparken yaklaşık 170 milyar avroluk ciro ile dünyanın dördüncü büyük otomobil üreticisi olacağı öngörülüyor.

https://www.cnnturk.com/ekonomi/fca-ve-psa-grubunun-birlesmesi-tamamlandi

 

2020 Venture Capital Raporu Yayımlandı

Crunchbase verileri toplanarak ortaya çıkan 2020 Venture Capital raporuna göre ilk çeyrekte yavaşlayan Avrupa fonlamaları 2020’nin ikinci çeyreğinde ayakta kalmayı başardı. Geçen yıl Avrupa tabanlı olan girişimlere sağlanan finansman, 2019’a göre %4 düşüşle 41,8 milyar dolarla 40 milyar dolar oldu. Rapora göre, Bu yatırımlar son 10 yılda yapılan en yüksek miktardaki ikinci yatırımlar oldu. Pandemi etkisinin gözlenmediği bir ortam olsaydı, yapılamayan yatırımlarla beraber son 10 yılın en çok yatırım yapılan yılı olabilirdi.

https://news.crunchbase.com/news/european-vc-report-2020-strong-fourth-quarter-closes-out-2020/

 

Apple Harlem Capital’a $10 Milyon Yatırım Yaptı

Apple, George Floyd’un öldürülmesinden sonra ırk eşitliği ve adaletin sağlanmasına katkıda bulunmak için açıkladığı $100 milyon yatırım kapsamında erken aşama girişim sermayesi şirketi Harlem Capital’a $10 milyon yatırım yaptı. Harlem Capital bu kaynakla, gelecek yirmi yıl içerisinde bin adet “diverse led” şirkete yatırım yapacak. Harlem Capital’ın halihazırda yirmi bir şirkete yatırım yapmış durumda. Bunların %43’ünün CEO’ları kadın, %47’sinin ise siyahi veya latino.

https://www.cnbc.com/2021/01/14/apple-invests-10-million-in-harlem-capital-vc-firm.html

 

Yurt İçi Gelişmeler

 

Getir’in Değerlemesi $850 Milyona Ulaştı

2015 Yılında kurulan Getir 2020’nin Ocak ayında $38 Milyon yatırım almıştı. Bu hafta yapılan açıklamaya göre, 2021’in ilk ayında Getir $128 Milyon yatırım aldı. Yerli ve yabancı birçok yatırımcının katıldığı yatırım turunda Michael Moritz Crankstart ve Base Partners yatırım turunun liderleri oldu. Getir, elde ettiği bu yatırım ile şirket değerlemesinin $850 Milyona çıkarttı. Getir çalışanlarının da bireysel olarak yatırım turuna katılmalarına izin verildi. Getir, elde ettiği yeni kaynak ile yurt içi ve yurt dışı yeni bölgelere açılmayı planlıyor.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/getir-128-milyon-dolarlik-yeni-yatirim-aldi/2115302

Workup Programı Mezunu Start-up’a İlk Yatırım Maxis Yenilikçi Girişim Sermayesinden

İş Bankası’nın ana sponsoru olduğu Workup Girişimcilik Programı’ndan Temmuz ayında mezun olan Mindsite ilk yatırımını elde etti. E-ticaret sistemleri üzerinde ürünlerin stok bilgilerini, fiyatlarını ve birçok başka bilgiyi tek bir program içinde toplayan bir SaaS geliştiren Mindsite, 2.8 Milyon TL’lik yatırımını Maxis Yenilikçi Girişim Sermayesi’nin önderlik ettiği yatırım turunda elde etti. Mindsite ekibi platform ürünlerinin final halini 2020’nin yaz aylarında, Workup bünyesinde çalışırken yayınlamış ve ilk satışlarını yapmışlardı. Covid-19 döneminde e-ticaret platformlarına artan talep ile ekstra değerlenen Mindsite’in, kısa sürede yatırım almayı başarması sonrasında, daha hızlı büyüme performansı göstermesi beklenmektedir.

https://webrazzi.com/2021/01/20/mindsite-maxis-liderliginde-2-8-milyon-tl-yatirim-aldi/

 

Koç Holding Bünyesindeki Aygaz, Kargo Sektörüne Giriyor

Covid-19 döneminin de etkisiyle hızlı bir yükselişe geçen e-ticaret ve lojistik sektörüne Aygaz da dahil oluyor. 60 yıldır Türkiye’nin birçok bölgesinde her gün evlere dağıtım yapan Aygaz önemli bir lojistik altyapıya sahip. Bu durumu avantaja çevirmek isteyen Aygaz, McKinsey & Company ile güçlerini birleştirerek Aykargo adı verilen bir girişime imza atıyor. Taraflarca 5 yıl içerisinde $75 Milyon yatırım yapılacağı belirtilen Aykargo’da, Aygaz %80, McKinsey & Company ise %20 ortaklık payına sahip olacak. Her iki firma yetkilileri, Aykargo’nun Türkiye’nin teknolojik anlamda en gelişmiş lojistik firması olacağı öngörülerini dile getiriyor.

https://www.dunya.com/sirketler/aygaz-ve-mckinseyden-is-birligi-aykargo-icin-imzalar-atildi-haberi-607231

 

Türkiye ile Azerbaycan Arasındaki Para Transferinin Altyapısını UPT Sağlayacak

Türkiye’nin ilk yerli, global para transferi ve ödeme platformu UPT; AzerPost, Aktif Bank ve PTT arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 14 Ocak 2021 tarihinde imzalanan anlaşma çerçevesinde iki ülke arasındaki para transferlerinin altyapısını sağlayacak. Türkiye ile Azerbaycan postanelerinin para transferlerini doğrudan gerçekleştirmesine imkân sağlayacak olan sistem ile her iki ülkede de müşterilerin postaneler aracılığı ile doğrudan, hızlı, ucuz para transferi hizmetinden faydalanabilmeleri sağlanacak.

https://www.dunya.com/sirketler/turkiye-ile-azerbaycan-arasindaki-para-transferinin-altyapisini-upt-saglayacak-haberi-607125

 

BluTv 24 Saatte İki Yatırım Aldı

Doğan Holding’in sahibi olduğu reklamsız online dizi ve video izleme platformu BluTV’ye Amerikan dünya devi Discovery %35 hisse payı satın alarak ortak oldu. Bu yatırımdan sonra, henüz 24 saat geçmemişken, Twozero Ventures %2.77 oranında hisse payı satın alarak BluTV’nin ilk finansal yatırımcısı oldu.

https://www.dunya.com/sirketler/blutvye-24-saatte-ikinci-yatirim-haberi-607663

 

2021 Yılının İlk Para Politikası Kurulu Toplantısı Gerçekleşti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 21 Ocak 2021 tarihinde olağan Para Politikası Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Toplantıda politika faizi olarak bilinen, haftalık vadeli repo ihale faiz oranının 17 düzeyinde sabit tutulmasına karar verildi. Toplantının karar metninde yer alan “gerekirse ilave parasal sıkılaştırma yapılacağı” maddesi, ileriye dönük yönlendirme açısından önemli bir duruş olarak değerlendirildi.

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Duyurular/Basin/2021/DUY2021-02

 

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Türkiye

21 Ocak Perşembe

 • Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı (Ocak): %17.0
 • Gecelik Borçlanma Faizi (Ocak): %15.50
 • Gecelik Faiz Oranları (Ocak): %18.50

https://tr.investing.com/economic-calendar/turkish-one-week-repo-rate-409

https://tr.investing.com/economic-calendar/turkish-overnight-borrowing-rate-1068

https://tr.investing.com/economic-calendar/turkish-overnight-lending-rate-1067

Amerika Birleşik Devletleri

21 Ocak Perşembe

 • İnşaat İzinleri (Aralık): 709 Milyon
 • İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları: 900 Bin

https://investing.com/economic-calendar/building-permits-25

https://investing.com/economic-calendar/initial-jobless-claims-294

22 Ocak Cuma

 • Ham Petrol Stokları: 351 Milyon
 • Mevcut Ev Satışları (Aralık): 76 Milyon

https://www.investing.com/economic-calendar/eia-crude-oil-inventories-75

https://investing.com/economic-calendar/existing-home-sales-99

Euro Bölgesi

20 Ocak Çarşamba

 • Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık, Aralık): -%0.3
 • Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık, Aralık): %0.3

https://www.investing.com/economic-calendar/core-cpi-317

https://www.investing.com/economic-calendar/cpi-68

21 Ocak Perşembe

 • Faiz Oranı Kararı (Ocak): %0.0
 • Mevduat Hesap Oranı (Ocak): -%0.50

https://investing.com/economic-calendar/deposit-facility-rate-1655

https://investing.com/economic-calendar/interest-rate-decision-164

 

Bu Hafta İçin Okuma Tavsiyelerimiz:

“Start-up Ülkesi” Olarak Anılan İsrail’de Ekosistem Son On Yılda Çok Büyüdü

İsrail, teknolojiyi ve bilimi önceleyen kültürü, okullarda verdiği bilişim eğitimi ve 1990’larda başlayan yatırımı teşvik eden devlet programlarıyla günümüzün en dinamik start up ekosistemlerinden birisi haline geldi. Son on yılda İsrailli girişimlerin bulduğu fon miktarı %400 arttı. Ülkenin çıkardığı dünyaca ünlü start up’lar arasında Waze, Lemonade ve Nanox var.

https://techcrunch.com/2021/01/21/israels-startup-ecosystem-powers-ahead-amid-a-year-of-change/

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayınlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/
https://www.facebook.com/financialaxis/
https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen