Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:80
5 Temmuz 2022
Kodris 420 Bin Dolar Yatırım Aldı

7-16 Yaş aralığındaki çocuklara kodlamayı oyunlaştırarak öğretmeyi hedefleyen Kodris 420 bin dolar yatırım aldı. 400 Binin üzerinde öğrencisi olan Kodris, öğrencilerin, algoritmik düşünmeyi ve kodlamayı öğrenmesi için, gelişmiş bilgisayar becerilerini kullanmasını, oyun temelli bir platformda algoritmalar üretmesini sağlıyor. Kodris’ten yapılan açıklamaya göre, şirket aldığı yatırımı yurtdışına açılım sürecini hızlandırmak için kullanacak.

https://webrazzi.com/2022/06/30/yerli-egitim-girisimi-kodris-420-bin-dolar-yatirim-aldi

 

TeklifimGelsin İlk Yılında 2,44 Milyon Dolar Değerlemeyle Yatırım Aldı

Kullanıcıların finansal işlemlerini kolaylaştıran fintech girişimi TeklifimGelsin, ilk yılında 2,4 milyon dolar değerleme ile, melek yatırımcılardan yatırım aldı. TeklifimGelsin kullanıcıların kredi, yatırım, kredi kartı ve kredi karnesi gibi finansal servislere ulaşmalarına destek oluyor. Yeni yatırım ile tohum yatırım turunu kapatan TeklifimGelsin, sonraki aşamada mobil uygulamaya ve yurt dışı pazarına açılmaya odaklanacak.

https://egirisim.com/2022/06/27/kisisellestirilmis-bankacilik-pazar-yeri-teklifimgelsin-2-4-milyon-dolar-degerleme-uzerinden-yatirim-aldi/

 

İstanbul Finans Merkezi Kanunu Yürürlüğe Girdi

İstanbul Finans Merkezi’nin (İFM) yönetilmesi, işletilmesi, burada gerçekleştirilen faaliyetler ve bu faaliyetlere dair teşvik, indirim, istisna ve muafiyetleri düzenleyen İstanbul Finans Merkezi Kanunu, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanun ile Türkiye Cumhuriyeti’nin finansal rekabet gücünün uluslararası alanda artırılması, finansal piyasalar ile ürün ve hizmetlerin gelişmesine ve derinleşmesine katkıda bulunulması, uluslararası finans ve sermaye piyasalarına entegrasyonun güçlendirilmesi amaçlanıyor. Bu sayede, İFM’nin, önde gelen küresel finans merkezlerinden biri olması hedefleniyor.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/06/20220628-16.htm

 

Yurt Dışı Gelişmeleri

 

Ria Health, 18 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Dijital sağlık şirketi olan Ria Health, SV Health Investors tarafından yönetilen yatırım turunda 18 milyon dolar yatırım aldı. Ria Health alkol kullanım bozukluğu tedavisi üzerine çalışıyor. Tedavide ilaç desteği sağlıyor. ABD, Kaliforniya merkezli şirket hastaların hedef belirlemelerine ve sorunla başa çıkma mekanizmaları geliştirmelerine yardımcı oluyor. Gerekirse, hastaları terapi gruplarına yönlendiriyor.

https://www.finsmes.com/2022/06/ria-health-raises-18m-in-series-a-funding.html

Fransa Merkezli Kripto Girişimi Flowdesk 30 Milyon Dolar Yatırım Aldı

2020 yılında kurulan Fransa merkezli Web3 girişimi Flowdesk, Eurazeo and Aglae Ventures liderliğinde sürdürülen A serisi yatırım turunda 30 milyon dolar yatırım aldı. 60’tan fazla kripto para borsaları ile ara bağlantıları kuran ve bir alım-satım altyapısı sağlayıcısı olan Flowdesk; varlık yönetimi, aracılık, saklama ve piyasa yapıcılığı olmak üzere, dört tür hizmet sunuyor. Flowdesk aynı zamanda, kripto para çıkaran kuruluşların likiditelerini, kendi fonlarıyla yönetmelerine imkan veriyor. Bu kapsamda girişim, piyasa yapıcılığını bir hizmet olarak sunmaktadır. Girişim aldığı yatırımı, insan kaynaklarını geliştirmek ve ABD pazarına açılmak için kullanacağını açıkladı.

https://www.fintechfutures.com/2022/06/flowdesk-bags-30m-in-series-a-funding-round/

Yapay Zeka Destekli Yetenek Platformu Gloat 90 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Workforce Agility yazılımının sağlayıcısı, yapay zeka destekli yetenek platformu Gloat Seri D turda 90 milyon dolar yatırım aldı. 2015 yılında kurulan New York merkezli girişim, insanların şirket içi kariyer fırsatlarıyla eşleşmesini sağlayan bir yetenek pazarı olarak faaliyet göstermektedir. Yapay zeka destekli yetenek pazarını iş gücü istihbaratı ile birleştirerek, çalışanların becerilerini geniş ölçekte analiz ederek ve stratejik yetenek kararlarını almak için önemli bilgiler sağlayan kapsamlı platform geliştiren Gloat, aldığı yeni yatırımı yetenek ekosistemini genişletmek ve ürünlerini geliştirmek için kullanacağını açıkladı.

https://www.bizjournals.com/newyork/news/2022/06/29/software-maker-gloat-raises-90m-nyc-tech-news.html

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Euro Bölgesi

30 Haziran 2022

 

1 Temmuz 2022

 

ABD

29 Haziran 2022

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen