Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:82
28 Temmuz 2022
TOBB ve Google İşbirliğinde Türkiye Startup Platformu Kuruluyor

TOBB ve Google birlikte çalışarak, girişimlerin daha fazla görünür olması ve yatırımcı ve potansiyel müşteriler ile görüşmelerini planlayabilmesi için bir platform kurmayı planlamaktadır. Açıklamaya göre; girişimler hazırlanan internet uygulamasından Platforma erişerek ürün ve hizmetlerini sergileyebilecek, ticarileşme ve büyüme yolunda ihtiyaç duydukları yatırım, müşteri, eğitim ve mentorluk hizmetlerini platform çatısından karşılayabileceklerdir. Bu projenin ilk aşamasında girişimlerin eğitim ve mentorluk ihtiyaçlarının belirleneceği ve girişimlerin gelişmesinin önündeki engellerin tespit edileceği belirtilmiştir. Daha sonraki aşamada, girişimleri destekleyecek politika önerileri ve eylem planlarının oluşturulacağı ve ilgili kurumlar ile paylaşılacağı; Platformun, eylem planlarının oluşturulmasından sonra, Ocak 2023’te erişime açılacağı belirtilmiştir. Türkiye’de 15 yıldır faaliyet gösteren Google’ın platforma 500 bin dolarlık kaynak desteğinde bulunacağı açıklanmıştır.

https://www.dunya.com/girisimcilik/tobb-google-isbirliginde-turkiye-startup-platformu-kuruluyor-haberi-662611

 

Pazardan 3,1 Milyon TL Tohum Yatırım Aldı

2021 yılında kurulan, semt pazarlarındaki tezgahları dijitale taşıyan Pazardan ilk yatırım turunda 3,1 milyon TL’lik yatırım aldı. Aldığı yatırımlarla ürün ve iş modelini geliştirmeyi hedefleyen Pazardan, bu sayede günlük tazelikteki meyve ve sebzeleri İstanbul merkezli, geniş bir tüketici topluluğuna ulaştıracak. Kendini, kullanıcıların adreslerine semt pazarlarından online alışveriş yapmalarını sağlayan bir pazar yeri platformu olarak konumlandıran girişim, Türkiye e-ticaret ekosisteminde ilk defa kullanılan bazı teknolojik özellikleri geliştirdiğini ifade etmektedir.

https://egirisim.com/2022/07/19/semt-pazari-uygulamasi-pazardan-3-1-milyon-tl-tohum-yatirim-aldi/

 

Promoseed İkinci Kitle Fonlama Turunda 7.5 Milyon TL Yatırım Aldı

Türkiye’nin ilk kitle fonlama girişimi olan PromoSEED, ikinci kitle fonlama yatırım turunu başarıyla tamamladı. Girişim %124,6 fonlama oranıyla hedefinin üzerine çıktı ve yaklaşık 7,5 milyon TL’lik finansmana ulaştı. Böylece, PromoSEED, biyoteknoloji, akıllı bakteri teknoloji ürünüyle fonbulucu.com platformu üzerinden yürüttüğü ikinci yatırım turunu da başarıyla tamamladı. Dışa bağımlı olunan yüksek teknoloji ürünlerini %100 yerli ve milli sermayeyle üretmek üzere çalıştığını açıklayan PromoSEED bu finansman ile; ilk aşamada üretim kapasitesinin artırmayı, nitelikli teknik kadrosunu genişletmeyi, tedarik zincirini yapılandırmayı ve Ar-Ge faaliyeti biten çalışmaları ürünleştirmeyi planlamaktadır.

https://www.teknotalk.com/promoseed-ikinci-fonlamadan-da-basariyla-cikti-114759/

 

Yurt Dışı Gelişmeleri

 

Biyobilim Girişimlerini Destekleyen Oxford Science Enterprises 300 Milyon Dolar Yatırım Aldı

2015 yılında kurulan ve Oxford Üniversitesi ile yakın bağları olan Oxford Science Enterprises (OSE) 300 milyon dolar değerinde aldığı son yatırım ile toplam yatırım miktarını 1 milyar dolara yükseltti. Çoğunlukla hayat bilimleri alanında bulunan girişimleri destekleyerek işleyen bir yatırım şirketi olan OSE’nin Oxford Üniversitesi’nden çıkan tüm spinoff’larda hissesi bulunmaktadır. Kuruluşundan beri 80 girişime yatırım yapan OSE, elde ettiği yeni fonlar ile biyobilim girişimlerine laboratuvar ve araştırma altyapısı alanlarında destek sağlamayı planlıyor.

https://news.crunchbase.com/health-wellness-biotech/funding-oxford-science-vaccines/

Whatnot’ın Değerlemesi 3,7 Milyar Dolara Ulaştı

Kullanıcılarının canlı yayınlar ile alışveriş yapmasını sağlayan bir pazar yeri olarak hizmet veren Whatnot, D serisi yatırım turunda 260 milyon dolar yatırım aldı. Alınan 260 milyon dolarlık yatırım ile birlikte Whatnot’ın değerlemesi 3,7 milyar dolara ulaştı. Whatnot, canlı yayınlar ile koleksiyon değeri olan spor ayakkabıların, oyun kartlarının ve oyuncakların satılmasını sağlıyor. Girişim bu yatırımı, platformun geliştirilmesinin yanı sıra yeni kategoriler eklenmesi için de kullanacağını açıkladı.

https://pitchbook.com/newsletter/whatnot-locks-down-260m

TomoCredit, 22 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Uluslararası öğrencilerin kolay kredi alabilmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirilen TomoCredit, Seri B turda 22 milyon dolarlık yatırım aldı. Böylece girişimin değerlemesi 222 milyon dolara ulaştı. TomoCredit, alternatif veri kaynaklarını kendi özel algoritmasıyla analiz ederek, kredi geçmişi veya kredi puanı olmayan Y ve Z kuşakları için tasarlanmış yeni nesil kredi kartı oluşturuyor. Girişim, alınan yeni yatırımı, yeni çalışan edinmek, araç kredileri ve ipotekler de dahil olmak üzere kredi ürün tekliflerini aracılık çözümleriyle genişletmek için kullanacağını açıkladı.

https://techcrunch.com/2022/07/21/fintech-tomocredit-raises-22m-toward-its-effort-to-make-the-credit-score-obselete/

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

 

Türkiye

 

18 Temmuz 2022

 

21 Temmuz 2022

 

Euro Bölgesi

 

19 Temmuz 2022

 

21 Temmuz 2022

 

 

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen