Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:83
2 Ağustos 2022
Yerli Girişim Appsilon, 12.5 Milyon Euro Yatırım Aldı

Appsilon katıldığı yeni yatırım turunda 12,5 milyon Euro’luk yatırım aldı. Çeşitli Üniversiteler ve kurumlarla ortak projeler de geliştiren girişim; kuantum teknolojileri, uzay araştırmaları, biyoteknoloji, mücevher gibi birçok sektör için önemli bir elmas tedarikçisi konumuna ulaştı. Hollanda Delft’te ve İstanbul’da ofisleri olan Appsilon, aldığı yatırım ile, elmas teknolojisi alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olmak için Ar-Ge süreçlerini hızlandıracak ve üretim kapasitesini artıracak.

https://egirisim.com/2022/07/26/yerli-girisim-appsilon-esas-private-equity-liderliginde-12-5-milyon-euro-yatirim-aldi/

 

Smart Signage Platformu Octopus 750 Bin Dolar Yatırım Aldı

Perakende sektörü için geliştirdiği AI modülü ile ekrana bakan kişileri analiz eden ve sonrasında yapay zeka desteğiyle oluşan içerikleri kişiye göstermesi ile rakiplerinden ayrışan Octopus, 750 bin Dolar’lık yatırım aldı. Octopus sadece endüstriyel ekran satmak üzerine kurulmuş olan Digital Signage pazarında; ekran satmaya değil, bu ekranların verimli şekilde kullanılması ve ölçümlenebilir olmasına odaklanıyor. Girişim, bu yatırım ile, hem ekip hem de ürün olarak hızla gelişmek ve global müşteri sayısını artırmayı planlıyor.

https://webrazzi.com/2022/07/27/octopus-apy-ventures-liderliginde-750-bin-dolar-yatirim-aldi

 

OBASE Bilgisayar Halka Arza Hazırlanıyor

Yazılım alanında faaliyet gösteren OBASE Bilgisayar, 147 milyon TL değerinde hisse satarak, varlığının %30,7’sini halka açmayı planlıyor. Pandemi döneminde ihracat oranlarını %22-23 civarında artıran, 15 ülkeye ihracat yapan ve ABD’de iştirak kuran OBASE, halka arzdan elde edilecek gelirin yurtdışı satışları artırmak için kullanılacağını belirtti. Halka arz için talep toplama tarihleri 28-29 Temmuz 2022 olarak belirlenmiştir. 1,00 TL nominal değerli paylar 10,50 TL’den Borsa İstanbul Birincil Piyasa’da “OBASE” kodu ile satışa sunulacak.

https://www.haberturk.com/obase-7-temel-degerine-borsada-ortak-alacak-3480352-ekonomi

 

Yurt Dışı Gelişmeleri

 

BAI Capital Çin Girişimleri İçin 700 Milyon Dolarlık Fon Yarattı

2008 yılında Alman iş adamı Carl Bertelsmann tarafından kurulan, Çin merkezli BAI Capital, ülkedeki girişim ekosistemindeki payını yükseltmek için 700 milyon dolar değerinde bir fon oluşturduğunu açıkladı. İlk kez ABD Doları para biriminde fon oluşturan BAI Capital, finansmanın otomsayon, SaaS ürünleri, perakende sektörü, Web3 ve metaverse alanlarında kullanılan teknolojilere odaklanacağını belirtti. BAI Capital kuruluşundan beri 200 girişime yatırım yapmıştır. Bu firmaların 20’si halka arza çıkmayı ve 40’ı da unicorn statüsüne ulaşmayı başarmıştır.

https://news.crunchbase.com/regional/china-funding-startups-venture-bai-capital/

Root Global Gıda Sektöründe Karbon Nötrlüğü Mümkün Kılmayı Hedefliyor

Gıda sektörünün ‘karbon işletim sistemi’ olmayı hedefleyen Root Global, gıda üretim zincirinde bulunan tüm firmalar için yazılım yaratarak karbon emisyon seviyelerinin sıfıra ulaşmasında yardımda bulunuyor. Root Global’ın sunduğu yazılım platformu ile gıda üreticileri ve perakendecilerinin karbon skorlarını hesaplamalarını ve emisyon seviyelerini göze alarak geleceğe odaklı karar vermelerini sağlamaktadır. Önümüzdeki yıllarda karbon emisyonları hakkında tüm işletmeleri etkileyecek regülasyonların gelmesi Root Global’ın sunduğu hizmeti değerli kılmaktadır. Root Global, Project A liderliğinde gerçekleşen tohum öncesi yatırım turundan 2,6 milyon Dolar yatırım almıştır.

https://techcrunch.com/2022/07/27/root-global-carbon-os/

Kalp ve Damar Hastalıklarına Odaklanan Cleerly, 192 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Atar damar duvarının üzerindeki plak oluşumunu değerlendirerek kalp hastalığını erken teşhis eden New York merkezli Cleerly, C serisi finansman turunda 192 milyon Dolar yatırım aldı. Yapay zeka odaklı platform, kalp damar hastalıklarını %84 oranında doğrulukla teşhis ediyor ve hastalara kişiselleştirilmiş tedavi programları sunuyor. Geçtiğimiz yıl gelirlerini üç kat artıran girişim, aldığı yeni yatırımı ABD’deki varlığını güçlendirmek için kullanacak.

https://www.fiercebiotech.com/medtech/cleerly-quadruples-previous-funding-192m-heart-attack-predicting-ai

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Türkiye

25 Temmuz 2022

 

Euro Bölgesi

29 Temmuz 2022

 

ABD

28 Temmuz 2022

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen