Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:84
10 Ağustos 2022
Vego 100 Milyon TL Değerleme ile Tohum Öncesi Yatırım Aldı

Sıfır karbon salınımı ve sıfır atık politikasıyla çalışan bir yemek siparişi uygulaması olmayı hedefleyen Vego; vegan ve vejetaryen yemekler için bir sipariş girişimidir. Pilot uygulama bölgesi olarak Kadıköy’de hizmet vermeye başlayacak olan girişim, 100 milyon TL değerleme ile ilk yatırımını aldı. Girişim, hizmet modelini vegan ve vejetaryen dünyasına uygun olarak şekillendirdi. Girişim, sıfır atık ve sıfır karbon salınımı için özel olarak çalıştığı paketleriyle ve sadece bisiklet ve elektrikli motor ile hizmet sunmaya başlayacak.

https://egirisim.com/2022/08/04/vegan-ve-vejeteryan-yemek-siparis-girisimi-vego-100-milyon-tl-degerleme-uzerinden-yatirim-aldi/

 

Akıllı Tarım Teknolojileri Odaklı Vahaa, 3,5 Milyon Dolar Değerleme Üzerinden Yatırım Aldı

2019 yılında kurulan Vahaa, 3,5 milyon dolarlık değerlemesiyle geç tohum yatırım turunu tamamladı. Topraksız tarım ve IoT teknolojisini birleştirerek şehirde tarımı 365 gün mümkün kılan bir teknolojiye sahip olan Vahaa, akıllı sulama, akıllı ışıklandırma gibi özelliklerle topraksız tarım yapma imkanı sunuyor. Girişim yeni yatırım ile yeni pazarlara açılma çalışmalarını hızlandırmayı, ekibini büyütmeyi ve yeni ürün çalışmalarını sürdürmeyi planlıyor.

https://webrazzi.com/2022/08/01/akilli-tarim-teknolojilerine-odaklanan-yerli-girisim-vahaa-3-5-milyon-dolar-degerlemeyle-yatirim-aldi

 

Türkiye Dijital Sağlık Girişimleri Haritası 2022 yayınlandı

Bayer, Türkiye’de kurulan sağlık alanındaki girişimleri tanıtmak amacıyla iki yılda bir güncellediği Türkiye Dijital Sağlık Girişimleri Haritası’nı yayınladı. Gelen başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 105 sağlık girişimi seçildi. Harita; sağlıklı yaşam, hastane ve eczane çözümleri, biyoteknoloji ve AR-GE, kolay tanı ve erken teşhis, çocuk sağlığı ve giyilebilir teknoloji ve IoT dahil, 10 farklı kategoride gruplandırılmış sağlık girişimlerini içeriyor. Bu girişimler arasında, Bayer’in düzenlediği Girişim Hızlandırma Programı G4A Turkey’e sağlık alanında seçilen 18 girişim de bulunuyor.

https://egirisim.com/2022/08/04/105-girisimin-yer-aldigi-turkiye-dijital-saglik-girisimleri-haritasi-2022-yayinlandi/

 

Yurt Dışı Gelişmeleri

 

Evde Sağlık Hizmeti Veren Cera, 320 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Evde sağlık hizmeti veren İngiltere merkezli Cera 320 milyon dolar yatırım aldı. Girişim, hemşirelik, uzaktan hasta izleme, reçeteli ilaç teslimatı gibi hizmetler sunuyor. İngiltere’nin yanı sıra Almanya’da da faaliyet gösteren girişim, hastaların hastanelerden 10 kat daha ucuz sağlık hizmeti almalarını sağlıyor. Aynı zamanda hastaneye yatış oranlarını %50 azaltıyor. Şu anda 15 bin hastaya hizmet veren girişim, bunu 100 bine çıkarmayı hedefliyor.

https://pitchbook.com/newsletter/homecare-startup-cera-scoops-up-320m

Tiktok Kullanıcıları İçin Gelir Platformu Bounty, Tohum Turunda 4,5 Milyon Dolar Yatırım Aldı

TikTok’taki içerik üreticilerinin, markalı içeriklerin görüntülenmesi üzerinden gelir elde etmesini sağlayan Bounty, 4,5 milyon dolarlık tohum yatırım aldı. 2021 yılında kurulan Bounty, nano-ifluencer olarak tanımlanan TikTok kullanıcılarının, markaların ürünlerini değerlendirdikleri içerikler üreterek gelir elde etmesini sağlıyor. Girişim aldığı yatırım ile 1 yıl içinde içerik üreticilerini TikTok’un yanı sıra Instagram Reels’te de desteklemeyi planlıyor.

https://techcrunch.com/2022/08/02/bounty-raises-4-7m-to-help-everyday-tiktokers-make-money-from-reviews/

Hidrojen Üretim Teknolojileri Geliştiren Aurora Hydrogen 10 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Kanada merkezli Aurora Hydrogen, A serisi yatırım turunda 10 milyon dolar yatırım aldı. Ana hedefi hidrojen üretiminin maliyetini azaltmak olan girişim, hidrojeni enerjiye ihtiyaç duyulan yerde üretiyor. Bu şekilde lojistik maliyeti ortadan kaldırıyor. Aurora Hydrogen yılda 900 milyon tonun üzerinde karbondioksit salınımını azaltma potansiyeline sahip. Şirket, ulaşım, inşaat ve iklimlendirme ve soğutma sektörleri için çalışıyor. 2050 yılına kadar hidrojenin küresel enerji ihtiyacının %18’ini karşılaması beklendiği için, bu alanda düşük maliyetli hidrojen üreten yeni teknolojiler kritik bir noktada konumlanıyor.

https://pitchbook.com/newsletter/aurora-lands-10m-for-clean-hydrogen-production

 

Bu Hafta Açıklanan Ekonomik Veriler

Türkiye

3 Ağustos 2022

 

Euro Bölgesi

1 Ağustos 2022

 

ABD

1 Ağustos 2022

 

4 Ağustos 2022

 

5 Ağustos 2022

 

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayımlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

 

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/

https://www.facebook.com/financialaxis/

https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.

Finansal Eksen