Dış Ticaret ve Girişim Sermayesi Bülteni No:9
2 Şubat 2021

Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Hizmetleri Direktörlüğü

Dünyadan Gelişmeler

Fast $102 Milyon Seri B Yatırımı Aldı

Fast, özellikle mobil uygulamalarda yaşanan uzun süren oturum açma ekranlarını ve ödeme ekranlarını müşterilerin hızlıca geçmesi için yaratılmış bir uygulama. Fast, müşterilerin mobil aplikasyonlarını kullanırken işlerini kolaylaştırmak amacı ile, aracı bir şirket olarak konumlandırılmış. Fast, tek tık ile oturum açma, tek tık ile ödeme ve tek tık ile bütün verilere erişme olanağı sunuyor. Özellikle ABD pazarında popüler olan uygulama, Stripe’ın önderliğinde çıktığı Seri B turunda $102 Milyon fon elde etti. Ödeme sektörünün devlerinden Stripe’ın Fast’e sağladığı avantajlar sayesinde, Fast, kısa süre önce kurulmuş olmasına rağmen, PayPal gibi rakiplere meydan okuyabilecek duruma gelmek üzere.

https://www.cnbc.com/2021/01/26/stripe-leads-102-million-funding-for-checkout-start-up-fast-.html

 

PepsiCo ve Beyond Meat’in İş birliği

PepsiCo ve Beyond Meat bitki bazlı proteinlerden üretilen atıştırmalıklar ve içecekler üretmek için ortaklığa gittiklerini duyurdular. Özellikle ABD pazarında bulunan atıştırmalıklarının çoğunun hayvansal proteinlerden üretildiği belirtilirken, bu iş birliğinden çıkacak ürünlerin pazarda yeni bir trend yaratması beklenmekte. Beyond Meat’in bezelye proteininden ürettiği hamburgerler ve sosisler şu anda ABD pazarında birçok firma tarafından satılmakta. PepsiCo’nun Beyond Meat’e sağlayacağı dağıtım altyapısı ile, hayvansal protein bulundurmayan ürünler daha fazla kişiye ulaştırılabilecek. İşbirliğinin ve üretilecek ürünlerin detayı açıklanmazken, açıklama yapıldıktan sonra Beyond Meat’in hisselerinde $50 artış gözlemlendi.

https://www.cbsnews.com/news/beyond-meat-pepsico-plant-based-snacks-and-drinks

 

İhracatçılar, Konteyneri Rezervasyonla Alacak

Küresel ticarette artan konteyner arzının sıkıntısı navlun ücretlerini yüzde 300’e yakın artırırken, lojistik firmaları bu durumu çözmek ya da oluşan zararı azaltmak adına yeni yöntemlere başvurmaya başladı. Bu soruna çözüm arayan ALİBABA’nın lojistik kolu olan Cainiao konteyner rezervasyon sistemini hayata geçirdi. Şirket yaptığı açıklamada, verilecek hizmetin 50 ülkeye ve yaklaşık 200 limana yayılacağını, limandan limana piyasa fiyatlarının yüzde 30-40 daha ucuz olacağını belirtti. Bu hizmet kapsamında, konteyner rezervasyonları sipariş verildikten sonra, iki iş günü içinde onaylanıyor.

https://www.lojiport.com/ihracatci-konteyneri-rezervasyonla-alacak-109659h.htm

 

Dijital Banka N26 İlk Devralmasını Yapmaya Hazırlanıyor

2013’te Kurulan Alman menşeili dijital banka N26, Covid-19 pandemisine rağmen, 2020’de zararını azaltmayı başardı. Bununla birlikte, şirket, bugüne kadar aldığı $800 milyon yatırımla artırdığı finansman gücünün de katkısıyla ilk devralmasını yapmaya hazırlanıyor. Şirketin Co-CEO’su Maximilian Tayenthal, hedef şirketleri belirlediklerini belirtti. Kurulduğu günde bugüne yedi milyon kullanıcıya ulaşan N26’nın en büyük rakipleri Revolut ve Chime.

https://www.cnbc.com/2021/01/28/fintech-ma-digital-bank-n26-is-thinking-of-acquiring-a-competitor.html

 

Vimeo $300 Milyon Yatırım Aldı

Vimeo halka açılmaya hazırlanırken sürpriz şekilde $300 milyon yatırım aldı. Bu yatırımla şirketin değeri $5 milyarı aştı. T. Rowe Price Associates ve Oberndorf Enterprises tarafında gerçekleşen yatırımdan sonra konuşan Vimeo’nun CEO’su, bu yatırımın şirketin büyüme hedefleri doğrultusunda harcanacağını açıkladı. Vimeo’nun 1.5 milyon ücretli üyeliği ve 200 milyonu aşkın kullanıcısı mevcut. Şirketin içinde bulunduğu pazarın büyüklüğü şu an $40 milyar iken, bu rakamın 2024’te $70 milyar olması öngörülüyor.

https://www.cnbc.com/video/2021/01/26/vimeo-ceo-anjali-sud-on-raising-300m-of-equity.html

 

Yurt İçi Gelişmeler

ABD’ye Lojistik Merkezi Kurulacak

Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM) tarafından mobilya, halı ve tekstil sektörlerine yönelik, sektör temsilcilerinin katıldığı “ABD Lojistik Merkezi Fırsatları” konulu çevrim içi toplantı düzenledi. Düzenlenen toplantıda TİM Başkanı İsmail Gülle yurt dışı lojistik merkezlerinin faaliyete geçmesi için Ticaret Bakanlığı ile ortak projeler yürüttüklerini belirtti. ABD’ye ihracatın 10 Milyar doları aştığını belirten İsmail Gülle, ABD’nin Maine Eyaleti’nde halı sektörünün pazar payının %78 olduğunu belirtti. Açılacak yeni lojistik merkezleriyle ihracata hız kazandırmak isteyen TİM, 61 ihracatçı birliği, 27 sektör ve 100 bin ihracatçı üyesi ile dünyanın en büyük ithalatçısı olan ABD’ye 100 milyar dolarlık ikili ticaret hedefini yakalamak istediklerini belirtti.

https://www.dunya.com/ekonomi/ihracatin-10-milyar-dolari-astigi-abdye-lojistik-merkezi-kurulacak-haberi-608815

 

Juphy’e İlk Yatırım APY Ventures’tan

Juphy, müşterilerin iletişim ağlarını tek bir noktada toplayan bir uygulama. Markaların müşterileri ile ilişkilerini tek bir noktada toplayarak müşteri memnuniyetini artırmayı amaçlıyor. Juphy ile markalar, sosyal medya hesaplarına gelene mesajları, yapılan ürün şikayetlerini veya müşteri yorumlarını hızlı bir şekilde tespit ederek hızlı şekilde yanıt verebiliyor. Gelen şikayetlerin doğru departmanlara veya kişilere mail yolu ile yönlendirmek birçok marka için hem zaman hem de müşteri kaybına sebep olabilirken, Juphy içerisindeki takım iş birliği özelliği sayesinde saniyeler içerisinde doğru iş doğru kişiye yönlendiriliyor.Albaraka Garaj 3. dönem girişimleri arasında olan Juphy, yine Albaraka Türk Bankası’nın iştiraki APY Ventures’tan 750 bin TL yatırım aldı. Elde edilen bu yatırım Juphy’nin ilk yatırımı olurken bu yatırımın satış ve pazarlama alanlarında kullanacağı belirtiliyor.

https://webrazzi.com/2021/01/27/markalarin-iletisim-aglarini-tek-bir-noktada-toplayan-juphy-750-bin-tl-yatirim-aldi/

 

Akkim Kimya, USK’yı Satın Aldı

Akkök Holding iştiraki Akkim Kimya, Aydın’da faaliyet gösteren Türkiye’nin öncü karboksimetil selüloz üreticilerinden USK Kimya’yı $63 milyona satın aldı. Akkim Kimya’ya göre USK, alanında sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en iyileri arasında. USK Kimya, 40 bin tona varan üretiminin %80’ini ihraç ediyor ve ürünleri petrol sondajı, deterjan, maden ve gıda gibi sektörlerde kullanılıyor. Akkim Kimya bu yatırım ile ihracat miktarını ikiye katlama fırsatı yakaladığı düşüncesinde. Öte yandan bu devralma ile şirketin son altı yılda yaptığı devralmaların toplamı $200 milyonu buldu.

https://www.dunya.com/sirketler/akkim-kimya-uskyi-63-milyon-dolara-satin-aldi-haberi-608865

 

Getir Londra’da Faaliyete Başladı

Evlere sipariş uygulaması Getir, İngiltere’nin başkenti Londra’da hizmet vermeye başladı. Geçen yıl aldığı 38 milyon dolarlık yatırımın ardından, ikinci yatırım turunda aldığı 128 milyon dolar yatırım ile değerini 850 milyon dolara yükselten Getir, kurucusu olan Nazım Salur’un belirttiği üzere; gelen yeni yatırımla dünyanın farklı şehirlerinde operasyonlarını genişletmeyi hedefliyor.

https://www.dunya.com/sirketler/getir-londrada-faaliyete-gecti-haberi-608741

 

Prometeon, Türkiye Yatırımlarını 3 Yılda 40 Milyon Dolar Arttırarak 150 Milyon Dolara Çıkaracak

Endüstriyel lastik odaklı üretim yapan Prometeon gelecek 3 yıl içinde gerçekleştirmeyi hedeflediği 40 milyon dolarlık yeni yatırımla Türkiye’deki toplam yatırımını 150 milyon doların üzerine çıkarmayı planlıyor. Pandemi etkisine rağmen 2020 yılını Türkiye’de yüzde 35’lik büyüme ile tamamlayan Prometeon, 3 yılda gerçekleştirmeyi planladığı yatırımın önemli bir kısmını Ar-Ge merkezinin tamamlanmasında kullanacak.

https://www.dunya.com/sirketler/prometeon-turkiye-yatirimlarini-150-milyon-dolara-cikaracak-haberi-608835

 

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Bu Hafta Açıklanan Önemli Ekonomik Veriler

Türkiye

25 Ocak 2021

  • Kapasite Kullanım Oranı: %75.4

https://tr.investing.com/economic-calendar/turkish-capacity-utilization-870

Amerika Birleşik Devletleri

27 Ocak 2021

  • Ham Petrol Stokları: -9.910 Milyon
  • Federal Fon Hedef Oranı: %0.25

https://investing.com/economic-calendar/eia-crude-oil-inventories-75

https://investing.com/economic-calendar/interest-rate-decision-168

28 Ocak 2021

  • Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (Çeyreklik, 4. Çeyrek): %4.0
  • Mal Ticaret Dengesi (Aralık): -82.47 Milyar
  • İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları: 847 Bin
  • Yeni Konut Satışları (Aralık): 842 Bin

https://investing.com/economic-calendar/new-home-sales-222

https://investing.com/economic-calendar/initial-jobless-claims-294

https://investing.com/economic-calendar/goods-trade-balance-1650

https://investing.com/economic-calendar/gdp-375

29 Ocak 2021

  • Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi (Aylık, Aralık): %0.4
  • Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi (Yıllık, Aralık): %1.3
  • Askıdaki Konut Satışları (Aylık, Aralık):               -%0.3

https://investing.com/economic-calendar/pending-home-sales-232

https://www.investing.com/economic-calendar/pce-price-index-904

https://www.investing.com/economic-calendar/pce-price-index-906

Yasal Uyarı

İşbu içerik, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Yayınlandığı tarih itibariyle günceldir ve yeniden güncellenmesi planlanmamaktadır. Herhangi bir güvenceyi, finansal ürünü veya aracı, belirli bir yatırım veya stratejiyi tavsiye etmemektedir. İşbu içerik; herhangi bir yatırımın veya stratejinin değerine, karlılığına veya uygunluğa yönelik vergi, hukuk veya yatırım tavsiyesi sağlamamaktadır. Finansal Eksen, iştirakleri, temsilcileri ve çalışanları da dahil olmak üzere içerikte mevcut olabilecek hatalardan, uyumsuzluklardan, tutarsızlıklardan veya içerik nedeniyle tarafınızca alınan herhangi bir eylemden sorumlu tutulamaz. İşbu içerik ve içerik kapsamında paylaşılan tüm bilgi, belge ve görsellere ait fikri mülkiyet hakları Finansal Eksen’e aittir. Finansal Eksen’in yazılı izni alınmadan kopyalanamaz, yayınlanamaz çoğaltılamaz, değiştirilemez veya kullanılamaz.

Finansal Eksen | GGI

https://www.finansaleksen.com.tr/
https://www.facebook.com/financialaxis/
https://www.linkedin.com/company/finansal-eksen/

Bu makaleyi beğendiniz mi? Hemen paylaşın.